Glasgow-i kémények

Glasgow-i kémények

Tudod mi a vicces Európában? Az apró különbségek...

Ez inkább valami ritmusjáték, mintsem az épített környezet. Persze, nyilvánvaló, ember építette, be lehet küldeni, de azért Gábor, itt másról mesélsz. Szépek a kémények, de ez inkább egy ritmus, egy fény-árnyék ritmus, egy formai játék. Ha ez egy Glasgow-i útikönyv részlete, akkor ott elfér, itt most ennél a megoldásnál nekem ez mint kép majdnem tökéletes, azt mondjuk nem teljesen értem, ha fönt ennyire lazák vagyunk, és ekkora teret hagyunk, akkor lent miért voltunk ennyire szigorúak, vagy ha a lenti kompozíciót és ritmust fogadom el, akkor fönt ez nagyon lazás, de a leckebesorolás nekem megúszósnak tűnik. Persze, el tudom fogadni ennél a leckénél is, de nem biztos, hogy egyetértek vele. Ami a képet illeti, én amellett szavazok, hogy a kép aljából hiányzik. Valami tömegen van ez rajta, ezt kellene érzékeltetni, mert most ez így olyan, mintha lehetne akár egy makett is, vagy krematórium, vagy bármi. Éppen ez az, hogy nem tudom, hogy mihez mérjem, a koordinátarendszert vágtad most le a kép aljánál. Azt mondod, hogy: „Tudod mi a vicces Európában? Az apró különbségek”. Oké, de akkor most mihez mérem az apró különbségeket? Magyarországon, Budapesten is lehet gyönyörű dolgokat felfedezni, ha az ember fölemeli a fejét, és nem a cipőorrát nézi, ha az utcán sétál. Javaslom mindenkinek, hogy ezt tegye meg, fényképezni nem biztos, hogy le fogja tudni, de nézze meg, hogy miket láthat odafönt, meg különben sem árt néha fölemelni a fejünket, mert nagyon morcosak vagyunk. Itt most elvesztettem a mértéket, hogy mihez képest van ez itt fölépítve. Kettő csillagot adok, mert a fények gyönyörűek, és a formákat is nagyon jól megfigyelted. (hegyi)
értékelés:

Hozzászólások

Köszi az elemzést.
Így utólag annyit fűznék a képhez: ezek a kémények most épp egy rusnya klasszicista épületen voltak, de ez közömbös, a britteknél meglehetős gyakori a kémények ilyesmi esztétikus kivitelezése, amit másfele nemigen láttam. Erre próbáltam utalni a "Tudod mi a vicces Európában? Az apró különbségek..." mondattal, amit Vincent mondott a sajtos-negyedfontos kapcsán. Igaz, hogy ő az USA-Európa viszonylatban látta meg ezeket az apró különbségeket, de ugyanígy Európán belül is megvannak ezek az apró jellegzetességek, amik egy-egy régiót, országot azonosítanak.
Persze ha egy brittet kérdznél a jellegzetességeikről, a kémények nem az első körben jönnének elő, máshonnan odaesve viszont feltűnik.

De ez nem vicces, ezek jegyek, jellegek, nem? :)
Nem ismerem Glasgow-t, de az oszlopfőkre hasonlító kémyények, rajtuk a meanderek, a sarokban láthatóan kezdődő háromszögoromzat egy "olyan mint" érzetet ad ennek a (gondolom) középületnek, tervezői érthető nyomokat követtek, olykor játékosan megoldva a feladatot :) Az észrevétel, és vele a fotó tetszk, talán soha nem tűnne fel milyen "jókedvűen" tervezték meg anno... :)

Új hozzászólás