Világtalanság
A street-art beszélgetés illusztrációja

A street-art beszélgetés illusztrációja, ahhoz a beszélgetéshez kapcsolódik a kép. Két út van, az egyik a grafitti, akik fújnak, arcokat, felismerhető, és vannak, akik csak tageket, betűket, firkákat fújnak. Tehát az egyiket, a street-artot akár művészetnek is felfoghatjuk, annak is tartják, a másik meg egyszerű környezetszennyezés, amikor firkálnak. Bullshit. :-) A képre visszatérve, ez a street-artos lehet az egyik megközelítés, és erre utal a megjegyzés is, de a kép nem erről szól. Hanem erről a feltehetően vak emberről, aki talán az ebédet viszi haza, a nadrágja a dereka fölé fel van húzva, a kis szürkés világos zakójában, és az ő esendősége, az itt ennek a képnek az elsődleges központja. Ezt erősíti a piros felső ami van a bácsin, azaz ez a jelenség a kép központja. Beszéltünk már arról, hogy ilyenkor, amikor portrét készítünk, akkor a személyiségi jogok, azaz hogy tud-e a fotózott arról, hogy fotózzuk, pláne akkor, ha valamilyen testi hibája, elváltozása, fogyatékossága van, és itt látható, hogy a bácsi erős fogyatékkal halad át itt a képen. Ennél a képnél – nem vagyok benne biztos, de azt hiszem ha olyan helyzet van, amikor tereptárgyak is vannak, akkor úgy szól ez a passzus, hogy mit szabad és mit nem, hogy elkészíthető ez a fotó. Én ezt a képet abszolút etikusnak érzem, mert nem hozza a fotó alanyát megalázó vagy vállalhatatlan helyzetbe, tehát abszolút humánus, szerethető helyzetben látható. (szőke)
értékelés:

Hozzászólások

Értem én Gábor, csak ehhez ez a firka túl semmilyen, az épület is túl semmilyen, egyedül a bácsi karakteres. Ez nem baj, mert a kép jó - csak amit írtál, ezért nem igazán jön át.

Azt remélem, hogy ezen a képen a bácsival azonos súlyban szerepel a falfirka. Ezt hangsúlyozza a kompozíció is. Már a kép elkészítésekor az volt a célom, hogy a két féle vakságot állítsam egymás mellé. Azt, aki nem látja meg egy szép épületben a szépet és odapiszkít és azt, aki az egész világot, így az épületet és a firkát sem látja.

Szilíciumalapú...? :-)

remélem az emderek utáni élet nem szénalapú lesz. inteligens gázok vagy ilyesmi.
street art: légypapírral matricázó legyek.:)

A csótányok nem a grafittihez tartoznak... csak ugráltak a gondolataim a jövővel kapcsolatban, és az antiutópiák rendszeresen előforduló nézete, hogy ha mi emberek kiirtjuk is magunkat a földről, a csótányoknak ez ha valami, akkor jól is jöhet, mert túlélnének minket.

kiszámoltam, 95-ben kezdtem. 2003-ban már túl voltam azon, hogy dühítsen a tagelés. elfogadtam mint a dolog tartozéka, hozadéka.
azért a graffitiző csótányok beiindítják a fantáziámat.
pl: csótányírtóval graffitiző gázmaszkos csótány. :)

Még két-háromszáz év, aztán jöhetnek a csótányok... ebben az ütemben és irányban.

Ja.

Ezt viszont most találtam és nagyon passzol:
http://www.mkkp.hu/osszefirkaltak.html

Egyébként van remény. A zusában mintha kezdene csökkenni a népszerűsége. Ahogy a dohányzást is jelentősen vissza tudták fogni, mintha firka ügyben is lennének eredmények. Még két-háromszáz év és hozzánk is eljut ez.

én ezt tökéletesen megértem, már az elején is értettem, csak hogy erre mondtam, hogy igen, de akár akarod, akár nem, a dolog van. És vanásában nem tudsz olyat tenni, ami radikálisan a nem vanás felé viszi. Tehát inkább azt kéne szorgalmazni, hogy egyrészt legyen belső kontroll a firkászok között, másrészt legyen párbeszéd a város és a firkászok között, és harmadrészt ezeknek következtében legyenek majd firkás és nem firkás részek a városban. Szerintem ez lenne a legtöbb, ami kihozható ebből a történetből.

Mindenesetre az ember toleranciaszintjét azt hiszem befolyásolja, ha a saját házát, autóját is egyszer-kétszer befújják.
Tényleg biztos van graffiti-művész is, aki csak oda fúj, ahol ez az összképet nem rontja, sőt javítja, de nekem túl nagy az ár, amit ezért fizetünk. Én ellennék a néhány tényleg értékes graffiti nélkül, ha cserébe nem lenne firka.

Vén, konzervatív face vagyok. Mindenki csinálja azt, amit akar, a saját házának a falán.

Egyébként a kfkp határozottan szellemes és tetszik.

Gábor, ez a könnyen beszélsz ez elég idétlen. Nézz már ki belőlem annyit, hogy igyekszem megfontolni, amit leírok és annak tudatában írom, hogy igen, kertvárosban lakom. Mindamellett volt az utcában is firka. Most meg kellene változtatnom a véleményem, hogy jajj, Pécsen de csúnyát csináltak? De hát ezt írtam, hogy a tagelőket nem tekintem street artba tartozóknak.

Könnyen beszélsz a kovácsoltvas kerítéseddel a kertvárosi mellékutcádból.

Üzenet, elérhetőség, cenzúramentesség, gyors reagálás, szegényeknek is elérhető - ezt úgy hívják, hogy Internet.

És hát sajnos ami dominál, az nem a művészet, hanem ez: http://href.hu/x/5t0f meg ez http://www.bama.hu/index.php?apps=cikk&c...

Igen Gábor, csakhogy a látva lássanak az nem mellőzendő szempont egy alkotó ember esetében, és ha a street artot elfogadjuk, akkor azt is el kell fogadnunk hogy ennek a manifesztuma az utca. Ahogy a föstőnek se mondhatod, hogy mér' nem fatáblára festett, vagy miért fotóz a fotós digitálissal, amikor neked jobban tetszene papíron. Ennek a művészeti ágnak a terepe az utca, mert - és akkor ennek sok oka van, hogy miért. Dani kifejtette elég jól. Üzenet, elérhetőség, cenzúramentesség, gyors reagálás, szegényeknek is elérhető, szóval ilyenek. Festhetné papírra is, gondolom festi is, csak az akvarell vagy pasztel vagy mittomén, s nem street art. A nagy világmegváltó gondolatok nem hurcolhatók jól mappákban.

Hát gondolom ott, hogy onnantól grafitti, hogy nem tervezték hozzá az épülethez, hanem partizánakció keretében került oda.

De hogy hol a határ a jó graffiti és a firka között, azt a franc se tudja.
Gondolom van, ami egyértelműen jó, pl a banksy weblapon azért jópár van, amit el tudok fogadni. És van ami egyértelműen rucsok. A kettő között meg van egy hatalmas átmenet, amiben én azt hiszem nagyon az egyik szélen állok, és nagyon kevésre mondom, hogy elfogadható, de nyilván vannak, akik nálam többet képesek elfogadni.

Mindenesetre sokkal könnyebben el tudnám képzelni az életem egy teljesen firkamentes világban, akár feláldozva azt a kevés jót, mint ezzel a sok szutyokkal együttélni. Aki ebben tehetséges, az szerintem papírra is tudna jót csinálni.

Gábor: A jó grafitti és a falfestés/freskó/hasonlók között hol a hattár?

Naná hogy nem 1993.
2003 volt az.

Nyilván külön lehet venni, bár nem lesz könnyű meghúzni a vonalat, de nincs az a grafitti, ami az Andrássy úton elférne. Esetleg a pengefalra egy púzóborzot el tudnék képzelni.

Na de épp ezért mondom, hogy a firkát és a grafittit kezeljük külön.

Az üzenet nyilván nem személy szerint neked szól, bár kb akkor kezdhettél firkálni amikor készült (1993-as a kép). Akkor is és azóta is retentően dühít ez a fajta vandalizmus. Ez a kép például az Andrássy út egyik viszonylag frissen felújított épületénél készült.

Új hozzászólás