Hozzászólások

Köszönöm nektek a hozzászólásokat :)
Végre sikerült megértenem, hogy a "közelebb enged csomó mindenhez", és hogy "nő a távolság az alanyom és köztem", az úgy értendő, hogy minél nagyobb a mm-szám, annál messzebb kell mennem az alanyomtól, így fizikailag, a valóságban nő közöttünk a távolság. Fordítottan arányul a valóság az objektív mm-számaihoz.

Csaba, nagyon jó dolgokat linkeltél be, azt hiszem, még nem fogtam fel igazán, csak nézem és nézem őket. :)

Kis jatek a fokusztavokkal. Itt van egy latoszogszimulator a sok kozul: http://imaging.nikon.com/lineup/lens/sim...
Fent a camera helyzete allando es ehhez kepest valtozik a fokusztavolsaggal a kepkivagas.
Lent a fotema nagysaga allando, ehhez mozgatni kell a kamerat (ld. https://en.wikipedia.org/wiki/Dolly_zoom)
Igy az allando fo motivum korul latszik valtozni a kornyezet: http://filmmakeriq.com/wp-content/upload....

3 féle objektív van - egyszerűsítve. én most a (kisfilmes, azaz "leica") full frame értékeket mondom, te ezt szorozd fel másféllel, hogy az APS-C-t kapd.

1. nagylátószögű. 18-35 mm-ig. ez egy többé vagy kevésbé torzított teret ad, több minden ráfér a képkockára, a közeli dolgok nagyok lesznek, a távoliak picik, nagy orr, kis fül, portréra groteszk. ha kevés a hely, ezzel lehet egy enteriőrt fotózni például. szűk utcába is befér sok minden. viszont mivel torz a tér, ettől az egésznek lesz egy furcsa gömbszerű érzete.

2. normál. 50 mm. ez áll a legközelebb az emberi szemhez, ez adja a legtermészetesebb képet, utcafotónál, szocionál, tehát, ahol fontos az alany is, de a környezetből is akarsz mutatni. természetes érzetet ad, kevéssé torzít.

3. portré. 85 mm, 105 mm. 135 mm - ezekkel szoktak portrézni. minél nagyobb a gyújtótáv számértéke, annál szuggesztívabb lesz a portré, annál kevesebb marad a környezetből, viszont annál jobban nő a távolság a modell és a fényképész között. ízlés kérdése, ki mit szeret. mivel ez az alany-fotós távolság egyre növekszik, ha kisebb terekben akarsz fotózni portrét, akkor előfordulhat, hogy egy 135-ös objektív esetén már át kell ülj mondjuk egy presszóban a másik asztalhoz.

így valahogy. tehát neked az utcafotóhoz igazából egy 35-ös kéne, portréhoz meg egy kb 80-85 körüli.

Utánanéztem a Nikon honlapján, és fix objektívben 35mm-eset gyártanak, 30mm-es objektívből csak zoom-olhatót találtam (10-30mm). Akkor valószínű a Nikon 35mm-es fix objektívet gyárt. Az új árak szerint 20ezer Ft-tal olcsóbb, mint az 50mm-es fix, a régi árak szerint ugyanannyiba kerül most, mint régen az 50mm-es.
És a portréobjektív milyen mm-tartományban mozog?

Ez egy kicsit még összezavar, mit jelent, hogy közelebb enged csomó mindenhez, István, a 35mm-es, ha az nagyobb teret ad a képnek?

Nem. A 35 mm-es több teret ad a képnél, a te 50-es objektíved APS-C érzékelőn 75-ös, az már közelít a portréobjektívhez. Azaz ez szűkebb, mint a normál objektív. A 35 mm lesz a te 50-esed kb, vagy 30-as, ahogy a Nikon csinálja, gyártótól függ, mit preferál.

Jó, beszerzek :) mikor elkezdtem az 50mm-essel fotózni, nagy változás volt számomra, hogy csomó minden nem fér bele a képbe, és egyfolytában helyezkednem kell. Most már kezdem megszokni. A 35mm-es pedig még közelebbi képeket csinál, igaz? Viszont sokkal megbízhatóbb a fénykezelése, sőt, álmomban nem gondoltam volna, hogy ilyen szépen kirajzolódik majd a fény ezeken a képeken.

Jó is az az obi nagyon, de egy 35mm-es is jó lenne, ha APS-C-s géped van, de azt hiszem, ezt már tudod. Ha lesz rá módod szerezz be egy olyat is, közelebb enged csomó mindenhez :)

Új hozzászólás