Felnőnek

Felnőnek

Érdekes kalandom volt ezzel a képpel. Az eredetihez képest ez most tükrözve van. Ahogy az eredetit néztem, eszembe jutott, hogy jobb lenne tükrözve. Megcsináltam, és elképesztő a különbség az eredeti és a tükrözött között, csak azt nem tudom, miért. Meg azt, hogy csak nekem, vagy másnak is. Akinek van kedve, esetleg nézze meg tükrözve, (az eredeti állásban) és írja ide, másnak is van-e látványos különbség, vagy csak nekem.

A probléma, amit Gábor felvet a képpel kapcsolatban, nevezetesen, hogy ha tükrözi a tartalmat, akkor más érzetet ad a kép abból adódik, hogy a képolvasás, mint ahogy a szöveg olvasás is balról jobbra történik. Ebből adódik, hogy az emelkedő forma bizakodó, pozitív érzetet hordoz, míg a süllyedő, lefelé mutató vonalak borongósabb, negatív irányt mutatnak. Azért is fontos ezt megfigyelni, mert amikor képet komponálunk, akkor ezek az érzetek a formák tudatos használatával erősíthetők. Bal oldal a múlt, jobb oldal a jövő, ezért is fontos lehet például modellnél, hogy adott személy merre néz, ha profil, félprofil, akkor merre fordítja a fejét, vagy például beszélgetés közben amikor visszaidéz valaki valami történetet, jószerivel miközben gondolkodik, valószínű, hogy balra fogja fordítani a fejét, ha előjel nélküli, avagy pozitív történetet idéz, akkor felfelé néz, ha számára nyomasztó, szégyenteljes sztoriról van szó, akkor lefelé. Érdekes lenne ennek a tudományos hátterét megkeresni, milyen agyi tárolási struktúrák és metódusok miatt lehet ez így, gondolom a pszichológia területén keresendő a válasz. Ami a képet illeti, a Gábor által nem nagyon sokra tartott instant fotó képi világát látjuk, megörökíteni a pillanatot, jobb esetben képi jegyzetet készíteni. Lötyögős a kompozíció és ráférne némi utómunka, hogy határozottabbak legyenek a színek és tónusok. (hegyi)
értékelés:

Hozzászólások

Átgondoltam én is mi lehet itt az ok. Ki is próbáltam.
Tamás észrevétele jogosnak tűnik. De nem mond teljesen ellent ezzel Zoltán észrevétele sem - hiszen lehet, hogy az a pszicológiai megfigyelés is az olvasásiránnyal van összefüggésben. És az sem mond ennek ellent talán, hogy így a rövidebb az út a fotó szélétől a csoporthoz...

Annyi jutott még eszembe, hogy az emelkedő árnyék csökkenő fényt is sugall. Szóval nem tudom. lehet, hogy csak egyszerűen ízlés dolga.

Egy kommunikációs tráningen okítottak olyasmit, hogy az önkéntelen szemmozgásnak is vannak olyan árulkodó jelei, hogy a múltbelin való gondolkodás a balra kalandozó szemeknél áll fenn, az elképzelt, még meg nem történt gondolatok pedig a jobbra mozgó szemeknél. Még az agykontrollnál is van valami ilyesmi, hogy a jövőbeli képeket is bizonyos mozgásiránnyal képzeli el az ember (ahogy emlékszem). Lehet, hogy az olvasási iránynál mélyebben vannak ilyen alapjai az embernek.

Valószínű a magyarázat az, amit Tamás mond, az érdekes kérdés, hogy aki visszafelé olvas, annak ez hogy jön le.

Gábor megnéztem és valóban van különbség. Úgy látszik, van abban a közhelyben valami, hogy mivel mi balról jobbra olvasunk, ezért, ha a kompozíció ebben az irányban emelkedik, akkor az pozitív hatású, ha lejt, akkor negatív. (Na de mit szólnak ehhez az arabok?)

Új hozzászólás