Közel egy hetes a kerti tavunk. Végre került bele egy pumpa is...
Jó ideig szerencsétlenkedtem a tavunkkal. Kitakarítottam, (nem mi telepítettük, hanem az előző tulaj), tettem bele növénykéket, halakat, szivattyút, UV szűrőt, a szivattyúhoz szűrőt, szenest, meg mittom, minden volt. Még tóporszívó is.
Aztán nem lett igazi, haltak a halak, meg a növények se nőttek, nem akart virágozni.
Évek kínlódása után, miután egyik télen elfagyott az UV is, tavasszal fogtam, kitakarítottam és kibasztam mindent a picsába. Azóta nincs se szökőkút, se szűrés, se takarítás, semmi. Van a tó, víz, halak, növények. Ennyi. Még etetés sincs.
És láss csodát. A tó beállt, működik, nem halnak a halak, a növényzet burjánzik, minden virágzik, és hozzá se kell nyúlni. Télen befagy, de az se baj, nem töröm fel, tojok az egészre. ÉS amióta így teszek, minden jól elvan magában, nünükék, vízibolhák, szitakötők, békák százai, minden.
Ebből az én tapasztalatom az, hogy néha a legjobb indulat is rossz. Mellesleg a növények nem szeretik a csobogót, hogy mozgatja a vizet, nekik nyugi kell.
Én is annak vagyok a híve, hogy minél kevesebb mesterséges dolog kell ide.
Ez erősen méretfüggő is egyébként, figyelni kell a részletekre. Lehet nálad az volt a baj korábban, hogy a tó korábban túl volt ültetve, és annyi növényt-halat csak jelentősen nagyobb víztömeggel bírt volna el. Amikor újratelepítetted akkor meg "lentről indulva" be tudott állni egy szerencsés egyensúlyi állapot, kialakult egy korforgás. Nekünk ez még az elején van, és nem is akarok túl sok mindent betenni -- hogy addig terjeszkedjen a tóban az élet ameddig úm. a takarója ér. Na meg arról nem is szólva, hogy ez egy nagyobb kerti élettér egy részeleme csupán.
A növényekből a tavi növények szeretik a nyugit. Meg vannak folyamiak, azok meg éppenhogy az áramlást igénylik. Szóval ez se ennyire fekete-fehér szerintem. mindegyiknek vannak igényei, és ezeket figyelembe véve kell alkotni. :)