A kis herceg

A kis herceg

Három réteget kapunk, egyforma súllyal, ezért a nézőnek kéne döntenie, hogy őt mi érdekli ebből, de az nem jó, ha a nézőre bízzuk a dolgokat. Egyik a lemez és a rajta lévő árnyékok, a másik a függöny, a harmadik az ablak. Ez három sáv. Ha picit bamba vagyok, akkor nézem a középsőt, ami a legkevésbé érdekes, mert az van középen. Tehát ha a néző nem tud dönteni a kép alapján, akkor valószínű az alkotó se tudott dönteni, neki mi a fontos, miért készítette a képet, vagyis a megoldás az, ha pontosan tudjuk, mit akarunk, akkor az magától megoldja a formát és alig kell csiszolni majd rajta a készítésnél. Fény és árnyék, ez a lecke, de nem tudom, hogy mindehhez most hogyan kapcsolódik Illyés Kinga, a Kisherceg, a függöny, az ablak, az árnyék, vagyis fel van dobva a vászonra sok minden, és kép lett belőle, csak nem tudni, mire megy ki a fuvar. (hegyi)

Hozzászólások

Akármi a lecke, az szerintem teljesen rendben van, hogy az első X kép csak kapirgálja a felszínt, nem talál. Miért, amikor nyelvet tanulunk, egyből irodalmi angollal szólunk a kerálnő nyelvén? This is a chair. This is a table. My name is Zsolt. Magyarán nem arról szólnak a leckék, hogy profi fotósoktól megrendeltünk fejenként egy-egy csendéletet a szobánk falára, hanem hogy gyakoroljunk, gyakoroljunk, gyakoroljunk.

A forma gyakorolható.... blablabla. A fejben van gondolat, érzés és tapasztalás. Formát keres. Ha a formát nem gyakoroljuk, akkor nem jön ki a fejből semmi, mert nem talál formát. Ez nem munkaverseny, hogy ki tud egységnyi idő alatt több 3 csillagos leckét csinálni, mert odáig el kell jutni, és az idő. Nagy utat tettél meg, erre legyél büszke, és van előtted is nagy út, ez meg biztonságot ad abban, hogy van mit tenned, tapasztalnod még.

Ha a csendéletet veszed példának, eltelt pár hónap, mióta mondtam, hogy kezdj el vele foglalkozni, készült mondjuk 10 kép. Ha majd készül 100, akkor kezd majd a forma rutin lenni, és kezd előbújni majd a tartalom. Türelem. A hosszú élet ritka.

Hát ja. Dehát úgymond rám volt parancsolva, hogy csendéleteznem kell... De ha nem megy, nem tudom erőltetni, mert akkor úgyis csak nagy semmi lesz belőle.

Válasszuk ketté. Az egyik a tartalom, a másik a forma. A forma gyakorolható, tanulható és ez fontos is lenne, hogy minél nagyobb rutint szerezzünk, kompozíció, fények, formák, foltok és színhatások gyakorlásával, ezekre vonatkozó leckékkel, és tanulmányokkal.

A másik a tartalom. Van az úgy, hogy egy bizonyos kifejezésmódot nem sikerül megragadni, ha lélektanilag, érzelmileg nem tudsz ráhangolódni. Ilyenkor a görcsös ragaszkodás helyett valóban jobb, ha időlegesen elengeded és a köztes időben nem újabb leckék teljesítésére, hanem időd tapasztalataid, ismereteid bővítésére fordítod, a befogadásra összpontosítasz. Egy-egy téma akár hónapokig is van, hogy nem adja magát, nem hagyja magát, nem áll össze. Ebben az időszakban lehet azokat a leckéket gyakorolni, amiknél a forma a döntőbb.

Az ember gyűjt, értelmez és raktároz, aztán transzponál és alkot. Ha egyik kapu nem engedi magát, akkor azt érdemes pihentetni, más kaput keresni.

Arról volt szó, hogy figyeljem a fény-árnyék-csendéleteket a lakásban, próbáljam megfogalmazni stb. És persze arról is, hogy vigyek bele érzelmeket, és úgy, azt próbáljam megfogalmazni. Már csak azt nem tudom hogyan kell mindezt. Próbálkoztam sokféle állapotomban és helyzetben, de ezek szerint nem sikerül. Valami nem stimmel, vagy nagyon nem értek valamit, hogy mit hogyan kellene, vagy ennyi futja, nem tudom. Azt viszont tudom, hogy muszájból és erőlködve nagyon nem megy semmi...
Én nem akarok vitázni, nem azért írom (hogy szabadkozzak is), csak egyszerűen nem tudom hogyan tudnék továbblépni, mert az elemzések szerint és szerintem is ez nem sikerül most.

Köszi, László. Az összefüggés csak az, hogy ezt írja a borítón is. A link pedig nekem müxik, nem tudom mi a gond.

A kép nekem is tetszik, (csak nem értem az összefüggést a kis herceghez). Érdekes a ritmusváltás, ahogyan a függönyön a minták vertikál dominálnak, míg az árnyékán inkább horizontál.

(A link nem müxik.)

..

Köszi. Tulképpen ez a kép is egy újrafogalmazása egy régebbinek, mégpedig ennek: http://latszoter.hu/szakkor/exupery

Ez tetszik, olyan jellegzetesen Ágneses. :) Nagyon tetszik a sötét-világos tömegelosztás, főleg ahogy "áthullámzik" egymásba a két véglet...

Új hozzászólás