Ágnes cipője

Május 8, a dátum is fontos, a Demeter születésnapja körül járunk, és Demeternek van egy képe, az Edit cipője c. kép, és ez a kép ihlette meg Ágnest. Ez az egész azért fontos, mert azt csak én meg Ágnes tudja, hogy dolgoztunk mi ezzel, készült ehhez nyersebb megoldás is, és nagyon fontosnak tartom, hogy Ágnes hajlandó volt végigmenni egy úton azokkal az instrukciókkal, amit kapott. Egyszerű instrukciók voltak, és a lényegük az volt, hogy vegye észre a különbséget az Edit cipője női bujasága között és egy gyerekcipő üzenete között. A gyerekcipő a gyerekkort idézi, ez a lakkcipő, amiről lejött a plezúr ráadásul egy olyan időt idéz, ami már elmúlt, ezt a cipőt Ágnes már nem fogja felhúzni, de van hozzá egy érzelmi viszonya. Ezt az érzelmi viszonyt kell tudnunk megragadni, azt, hogy ez a múltból kerül ide. Mi is a múlt? Milyen is a múlt? A múlt ritkán színes, általában fekete-fehér, vagy sárgult kép, viszonylag sötétebb tónusokkal, mert elmúlt, sejtelmesebb. A múltat, mint egy régészeti munkát dolgozza föl az ember, rétegeket hánt le. Ezeknek a rétegeknek világítással létre kell jönnie. Azáltal, hogy a háttérben lévő cipő teljesen más megvilágítást kap, mint az előtérben lévő cipő, és különbséget tudunk tenni nem csak a méretben és az élességben, hanem a megvilágításban is, ez egy fontos képalkotó elem lesz. Ezt azért mesélem el, mert ez a kép ehhez egy jó illusztráció, hogy hogyan is lehet valamit időben visszavinni. Nincs szépia, nincs vignettálás, nincs roncsolás, semmi olyan nincs a képen, amit mostanában olyan divatos használni, hanem egyszerűen arról van szó, hogy készült egy kép megfelelően bevilágítva, és ez létrehozta az összes olyan élményt, amit egyébként bindzsizéssel szoktatok megvalósítani. Én ennek nagyon örülök, és annak is nagy köszönet, hogy Ágnes elkezdett ezzel foglalkozni, hogy Demeter képeiből kiindulva, mivel ez a lecke erről szól, hogy Demeter munkásságával foglalkozunk, és hozzá üzenünk, így én ezt abszolút elfogadottnak gondolom. Az a jó, hogy tovább tudta gondolni azt a képet, és saját élményanyagon átszűrve saját magára alkalmazta azt az üzenetet, ami azon a képen elindult. Egy formai játékot és egy eszközjátékot, a tárgyak játékát, ami párhuzam a két kép között, tovább tudta gondolni, föl tudta dolgozni, mint saját érték. Ez a fontos ebben a képben. Ez nem jelenti azt, hogy Ágnes ne foglalkozhatna tovább Demeter képeivel, annál is inkább, mert évfordulót ünneplünk, ez az év Demeterről szól, kiállításokkal, programokkal. (hegyi)
értékelés:

Hozzászólások

Nem tudnám szavakba önteni, hogy miért tetszik ez a kép, csak hogy nagyon. Ilyet még!

Azt hiszem Aureliano igazad van. :-)

Én a "nem illik"-es mondatra csak szerényen mosolyogni tudok... márbocsánat :)

Ne haragudj Feri, de ez most hülyeség. Amikor Zsoltnak szólogatsz, azt bírom, de ezt itt nem érzem helyénvalónak. Énszerintem épphogy átértelmezi, zárójelbe teszi, vagy inkább a maga képre formálja Demeter képét. Hozzáad még valamit. És közben felválllalja gyerekségét is. Ez egy elegáns tiszteletadás szerintem.

Szerintem meg nagyonis meg lehet (kell) mutatni.
Nem tárlatra vitte, nem albumba adatta ki, hanem az iskolába hozta be, leckére.
És ha összenézed a legutóbbi csendéletkísérletével, akkor azt kell mondanom, hogy minden másodperc, amit ebbe az "utánzásba" fektetett aranyat ért. Szerintem.

Ágnes kedves, úgy tűnik, hogy ma ilyen kegyetlen napom van, és mindenkinek beszólok, de a lényeg amit akarok mondani, hogy olyan érzésem van, hogy ennél a képnél a saját lehetőségeiddel utánozod Demetert. Ami szerintem csöppet sem baj, mert rengeteget lehet még így is tanulni a képkészítésről. Ám szerintem nem illik az ilyet megmutatni, én sokkal többre értékelném, ha a saját kútfődből készítenél képet, hisz a technológiát már nagyszerűen elsajátítottad. :)

Köszönöm szépen, Aureliano, teljesen meghatódtam.

emlékeket megőrző gondos szülők
lázadhatatlan gyermekkor
csikorgó kamaszkor
szabályos elvárások
szabálytalan illeszkedés
a súrlódás hője
a lét elviselhető könnyűsége
kép árnyékból, fényből és végleg kibomlott fűzőből
...
...
szeretem ezt a képet

Igyekszem. Nem egy könnyű meló, annyit mondhatok. De az ihletadót azért megemlítem: http://ballademeter.hu/perm04.htm

Igen.
Ezen a vonalon csináld meg a csendéletet is és akkor nem lesz kétség, meg billegés.

Új hozzászólás