A jósnő üveggömbje

Ha azt veszem komolyan, hogy egy kép, jelen esetben az Estiskolán amikor megjelenik egyrészt valamilyen leckének a megoldása, másrészt kap egy címet, harmadrészt van egy képi megformálás és mind a három jelentéssel bír, még ha ezeknek az aránya nem is egyforma, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy nekem most, mint képszemlélőnek nem teljesen eldöntött, hogy itt most valami olyan akar lenni mintha, vagy pedig valami az, ami. Mit értek ezalatt? A képen természetesen látjuk, hogy nem egy üveggömböt és nem egy jósnőt kapunk, hanem látunk egy hölgyet, aki egy villanylámpához ér hozzá. Ugyanakkor a gesztusrendszer, a szimbolika igenis hozza azt a fajta meditatív, vagy azt a fajta transzcendes ízt, ami a jósnőhöz a köznapi nyelvben csatolódik. Még ehhez, egy kicsit megcsavarva, ez a 16-os lecke gyermekkorhoz van beküldve, ami azt jelenti, hogy valamilyen utalást kapunk, hogy a szerző a gyerekkoráról szeretne ezáltal a kép által mesélni. Igen ám, csak nem tudom, hogy a gyerekkorból az imitáció, a mímelés, amikor eljátszunk egy szerepet, mert mi vagyunk a rendőr, vagy mi vagyunk a pandúr, vagy mi vagyunk a betörő, vagy mi vagyunk a Vinetu, akár mi vagyunk a jósnő és egy ilyen emlékfoszlányt, vagy emléknyomot próbálunk előhívni, vagy pedig valami konkrét helyzetre akar ez utalni. Tehát igazándiból bizonytalankodom, mint néző, hogy mit kapok, mihez próbáljak kötődni. Tehát miközben nagyon jó a kép arányrendszere, nagyon jó a fényeknek a dinamikája, nagyon jó a gesztus, olyan minthogyha nem lenne végigvíve egy mondat. Ennél a képnél, ha azt mondom, hogy a jósnő mint jósnő fontos, akkor igenis többet kell töltenem a modellel és az instrukciónak nem csak arra kell szorítkoznia, hogy úgy tekints erre a gömbre, erre a villanykörtére, mint egy jósgömbre. Ha pedig nem ez a cél, ha tényleg csak valaminek az illusztrációja, akkor viszont azt kell karcosabban és határozottabban megfogalmazni. Hát, én szívem szerint azt mondanám, hogy visszaadnám ezt ismétlésre. (szőke-hegyi)

Hozzászólások

Szia Viki
A ma esti adásomhoz ez a kép igencsak passzol; ha nem bánod ez lesz az illusztráció

A kép tetszik. Összeségében azonban nekem sem gyerekkor, s nem is jósnő. Az "üveggömb" nekem sokkal inkább a Végtelen történet c. film utolsó jeleneteit idézi.

Akkor szerintem vonatkoztassunk el a gyerekkortól, mert csak bajom lesz belőle.

Lehet, hogy csak régebben voltam gyerek, más idők jártak.
Akkoriban a szépséges királylányok néztek ki így; a jósnők, boszorkányok bibircsókos banyák voltak.

Szerintem a képen egy megfáradt tündér van.
Nekem nagyon tetszik!

Gondolod hogy a Keleti boszi csikos zoknija es cugos cipoje imigyen folytatodott volna?
Nekem inkabb Bubajos Boszorkas ill Kszenas, ami hala a Valaminek az en gyermekkorom meg nem metelyezte...:)
De ez nem azt jelenti, hogy maga a kep ne tetszene.

A jósnő, a boszorkányalak az én meséimben jelenvoltak, új világot teremtettek. Sajnálom, ha nem neked nem tetszik

Valamit én itt biztos nagyon nem értek. Az öltözék, a külső nekem mindent hamarabb idéz, mint egy jósnőt (lehet, hogy elavult képzeteim vannak a jósnőkről) és még ha a jósnő meg is lenne, a gyermekkorhoz akkor se tudnám kötni.
Még ha a keleti boszorkány lenne a képen....

Es ismet a csigamotivumos nyakbavalo...
Jobbrol szukebbre vagtam volna, illetve kis kontakt jo lenne a modellelel. Szem. Szemkontakt. Rosszak vagytok.
:)

Új hozzászólás