Csendélet

Az a ritka eset, amikor egy csendéletnél egy fő tárgy felvonultatásával az alkotó egy hangulatot hoz létre, mivel a csendélet egy fontos célja az, hogy egy hangulatot visszaadjon a nézőnek. Nagyon pontosan fogalmazott maga a kép, a könyvek függőleges lapjai, a radiátor szintén függőleges de már perspektivikusan dőlő vonalai, az asztal igaz, hogy csonkolt, de háromszöge, a könyvek vízszintes vonalai, és ez a körforma, ezeket nyugodtan végig tudta gondolni az alkotó, hogy igen, itt ezek a formák voltak, ezekkel a formákkal dolgozott, akár elrakva minden mást, ami esetleg ott volt, és nagyon jó, hogy az egyetlen hullámos vagy íves vonal az a bögrében létezik, minden más egyenes, és ettől is nagyon jó ez a kép. De maga a kép nem nyugodt, geometriával foglalkozik, de nem oly módon absztrakt, hogy a realitástól elszakadna, hanem a realitásban keres és talál egy olyan helyzetet, ahol az absztrakttá válik. Mindezek, a radiátor, a könyvek, kis turistabögre, és az a többszörösen csonkolt forma, ami az asztal, ami háromszögforma, azaz az egész folyamatosan borulni akarna – ha ez a bordósvörös kis kávésbögre a maga kis bizonytalanságával, tömegtermék-rendszerével nem helyezkedne pont itt, kicsit jobbra csúszva. És ebben ez a nagyon izgalmas, hogy egy egészen puritán, egészen egyszerű formákkal, és a színek fontos szerepével izgalmas geometriai és színjátékot hoz létre. Egy történet válik abból, ahol inkább csak sejthető az egész, hogy van egy bögre valahol, meg könyvek, egy fehér felülete. És mégiscsak egy nagyon erős történetiséget ad ez a geometria. Nekem ebben a képben nagyon fontos az, hogy megtiszteli azt a tárgyat, amit be akar mutatni, amiről beszélni akar, amiről mesélni akar, merthogy ettől indul el a történet. És Van Gogh jutott valamiért eszembe, van egy érdekesen perspektivikus szék festménye, az jutott eszembe erről a képről. És arról a képről a korabeli kritikákban azt mondták, hogy egy nagyon rossz festmény, a szék lába szétáll, torzul, borul a tér, az egész olyan, mintha eltorzították volna – miközben éppen ettől iszonyatosan expresszív az üzenete, mert Van Gogh nyilván nem véletlenül torzítja el ezeket a formákat, hanem mert fókuszálni akar a maga csendéletére, és ebben a csendéletben az a nagyon fontos, hogy életet talál ebben a valóságból kiszakított - mert itt mondhatnánk, hogy csak odatette a fényképezőgépet – na de hát az a kiválasztás, hogy ő megtalálja ezt a kompozíciót, hogy közvetíteni tudja ezt az érzést nekünk, az azt jelenti, hogy őt ez a helyzet indukálja, van vele egy erős érzelmi kapcsolata, nem csak egy feladatot, egy leckét hajt végre, hanem látszik, hogy a képpel élménye jön létre, és ez az élmény át is vetítődik a geometrián. Ha van kedved és felfedezel még ilyen dolgokat, folytasd a csendéletezést, jó az irány nagyon. (szőke)
értékelés:

Hozzászólások

Csaba, köszönöm szépen, de mint már írtam utána néztem mi az aranymetszés, sőt az erről készült videót is megnéztem, de lehet az én felfogásom kicsit nehézkes és nem áll össze a fejembe a kép erről az egészről. Nekem kicsit kézzel foghatatlan ez az aranymetszése dolog…
De mégegyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget :)

Mariann: van egy jópofa "kicsi de bővülő" tudásbázis a neten, ami mind megjelenésében, mind stílusában, mind tartalmában sikerrel igyekszik összhangban lenni az Estiskolával. Úgy hívják, Estiklopédia. :) Aranymetszés: http://estiklopedia.hu/index.php?title=A...
Egy másik forrás kicsit bővebben ír magáról a számról, ami érdektelen vagy unalmas lehet (számomra érdekes, de én kocka vagyok :)), ám a mi nézőpontunkat épp csak megemlíti: http://hu.wikipedia.org/wiki/Aranymetsz%...

Huh, Vera hozzászólása meglepett. Akkor ez a kép megfelel az aranymetszésnek? Csak azért kérdem, mert én elolvasta, megnéztem a kisfilmet is, de még akkor sem volt számomra tiszta, hogy mi is az aranymetszés pontosan. Igyekeztem egy csendéletet készíteni úgy, ahogy azt én gondolom. Úgy látszik akkor sikerült, és ennek nagyon örülök. :)
Ui.: Köszi az eddigi hozzászólásokat.

no szerintem ez egy nagyon egészséges harmóniával töltött csendélet. nagyon szép ritmusai vannak, és nagy nyugalom árad belőle. egy kicsit zavar csak az, hogy a bögre szája hozzáér ahhoz a csücsöktalálkozásiponthoz. ha egy kicsit jobbra lenne a bögre, persze mégis aranymetszésben maradva, akkor talán még akadálytalanabb és letisztultabb lenne a kép harmóniája. de egyébként tényleg nagyon tetszik. üdv!

Nekem meg ez a fajta bögre a sátorozást hívja elő, ahogy reggel kiülök a sátor elé és kávézom, bár a piros mázas fémbögrém már az enyészeté lett, azóta csak egy egyszerű fémszínű van... egyszóval nekem pl. a könyvek nagyon furcsák mellette. :-)

Engem zavar a bal szélén az a lefutó izé. Nekem a bögre kávé a nyugodtságot, a pillanatnyi megállást jelenti, ez a kép meg ehhez képest zaklatott.
A háttérben az a vizszintes-függőleges szines felület az jó. Én biztos csak azt, meg az aszallapot hagytam volna benne a bögre mellé. A bal széle, meg a jobb alsó csücsök megmozgatja az egészet, csak nem tudom, hogy itt most ez tényleg jót tesz-e. Talán inkább nem.

Modern. Ez jutott eszembe azonnal. A vonalak, nagyon. Nem tudom, mitől gondolom így. Jóval kevesebb művészettörténetet tanultam, mint kellene.

nekem nagyon tetszik:)a színek,a formák...

de jó, hogy nem írtál semmit a kép alá.
(ma reggel pont így éreztem magam, a kedvesmnél keltem fel aki nem kávézik, és én az otthoni -ilyen- bögrémre gondoltam, tele kávéval. köszi ez a kép nekem ma betalált:)

Új hozzászólás