Vajon a cím, amely egy megosztásról beszél, mesél, egy belső kertet látunk ehhez a címhez hozzárendelve, a kettősséget jelzi-e? Azért merek erre gondolni és keresni a kapaszkodót, mert ugye a kertben most középpontban elhelyezett madáretető, amely olyan, mint egy ilyen kis japán kertben egy bonsai-ok mellett lévő zen buddhista szertartási szerkezet, ennek a tükröződését is megkapom én a kis kerti tóban. A madáretető ilyenfajta ábrázolása, ahonnan a kamerával a fényképész dolgozott, megváltoztatja a madáretetőről eddig gondolt képünket, szimbolizálja azt. Különösképpen a kis épületforma tetejének csúcsánál lévő keresztosztás, amely a valódi állapotnál, a föld fölött lévő állapotnál, mint egy ilyen kis furcsa kelta kereszt, mint egy ilyen kis szakrális építmény jelentkezik és a tükröztetett formájánál a vízben tükröződő sötétebb tónus miatt szintén kap egy hangsúlyt. Azért beszélek annyit erről a tárgyról, mert ha a kép összes rekvizitumát – belógó fenyőfát, belógó gallyat, teraszablakot, lámpákat és árnyékokat, és nyírfát és az emésztő szellőző felületét, vagy egy vödröt, vagy én nem tudom meghatározni, hogy mit – ha mindent sorba veszek, azt mondom, hogy rettenetesen sok apróság van ezen a képen és nem értem az irányt. Ugyanakkor úgy érzem, hogy a madáretető és a madáretető tükröződése az egy nagyon is izgalmas képzőművészeti kérdés lenne az épített környezet kategóriájában is. De akkor erre kéne koncentrálni. Akkor azt kellene tenni kameramozgásokkal, közelítésekkel, ne adj Isten még akár a tóba belemászva is – tudom, hogy ez a víz nagyon hideg -, de mindenesetre többet mozogva, keresgélve a tükröződés és a valóság viszonylatában a madáretető a fontos motívuma ennek a képnek. Minden más természetesen ott van abban a valódi közegben, de itt a képen gyöngíti ezt. Az ok szerintem az, hogy esetlegesen ebben a szép fényben megtörtént exponálás után az alkotó nem elemezte végig a látható munkáját és nem kezdett neki ez alapján a kép alapján amely egy stúdium, nekifogni a valódi látvány megfogalmazásának. Hanem a gép egy picit hamarabb kattintódott el, minthogy egy ilyen értékes és jó párhuzam, amelyből egy nekem, egy neked maradt volna, a tükröződés és a valóság, a szakralitás kettőssége, hogy ez megszülethetett volna. Most pedig egy kicsit azt érzem, hogy el lett könnyelműsködve ez a házi feladat, úgyhogy ismétlés. (szőke)
Én úgy gondolom, és korábbi elemzésekben hasonlókat olvastam, hogy ha kettősség, összehasonlítás, párhuzam állítása a cél, akkor hasznos, ha a két tárgy a képen hasonló hangsúlyt kap. Hogy ez a hangsúly fényerőben, méretben, kompozíciós elhelyezésben, illetve ezek miféle kombinációjában jön létre, az az alkotó (és némiképp persze a körülmények) döntése. Tehát a nézőbe bele kell sulykolni, hogy két dologra figyeljen, adott esetben a házra, és az etetőre. Most egy másik kettősség, a tükröződés félrevezetett engem is. Ha van lehetőség többet adni a környezetből, hogy az épület ne háttérként, hanem szereplőként legyen jelen, és ezzel együtt (vagy ahogy a környezeti nehézségeket nézem, inkább ennek ellenére) sikerülne megőrizni a madáretető jelentőségét is valamilyen módon, akkor talán könnyebben tudnék első látásra a két építmény közötti párhuzamon elindulni, és pontosabban érteni az üzenetet.
Csatlakoznék az előttem szólóhoz.
Én is azt hittem ez egy amolyan "tükröződős"...
Azzal kapcsolatban, amit írtál, láttam is magam előtt egy képet, melyen egyszerre látunk (l)enni embereket és madarakat, ki-ki a maga házában..Bár tudom, hogy a lehetetlent súrolja...:)