Gyász
Azt mindenképp hozzá kell tennem a képhez, hogy még eddig (lekopogom) nem volt abban részem, amit ez a lecke megkíván. Próbálom elképzelni, átélni milyen lehet. Ez az előző képemre is vonatkozik, ebben a témakörben. Most is egy helyzetet, egy eseményt próbálok bemutatni úgy, hogy végig gondolom, milyen lehet, de ezzel kapcsolatban nincsenek konkrét érzéseim, nem tudom milyen elveszíteni valakit igazán.

Kapunk egy leiratot és most mindennek ellenére azt kell hogy mondjam, hogy nagyon fontos leiratot kapunk Marianntól, mégpedig az ő attitűdjét magához a leckéhez, és én nagyon fontosnak tartom, sőt azt mondom, hogy nagyon tisztelem őt azért, mert hogy foglalkozik ezzel a leckével attól függetlenül, hogy ahogy leírja nincs saját konkrét tapasztalata ebben a témában. Nagyon szeretem ezt a képet, azért szeretem mert egy olyan kísérletnek a nyomait látjuk, ahol Mariann felfedez egy világot, de nem csak egy világot fedez föl a külsőségekben, hanem fölfedez egy kapcsolódást saját magában ezekhez a történetekhez. Szétbonthatnánk ezt az egészet apró részekre is és mondhatnánk azt, hogy de engem az izgat, ahogy az üveggolyók árnyéka rávetül erre a vörös felületre és ez is igaz. Vagy azt mondom, hogy de engem az a naturalizmus izgat ami ezzel a zsebkendővel történik, vagy az izgat ahogy ez az egész körforma itt létrejön. És mégis azt mondom, hogy ez így mind együtt és egyik sem külön, hiszen a zsebkendőn olyanok ezek a foltok mint a vér… igen, igen, igen… Abban nem vagyok 100 százalékig biztos, hogy ez a négyzetes forma, vagy téglalap forma, ami a zsebkendő, hogy ez alkalmas ehhez a történethez, mert hogy ebben a körformában, ebben az ívekben, ezekben fényekben nekem ez nagyon kocka, nagyon szögletes, tehát ezzel valamit még lehetne kezdeni. De maga az ötlet, maga a gondolatiság az nagyon is jó. És azért vannak konvencióink a gyásszal kapcsolatban – a gyász-fekete, a gyászruha-fekete, a búcsú-fekete – netán odáig még eljutunk, hogy esetleg fehér, mert arról már hallottunk, hogy van ilyen, hogy fehér gyász. Magyarországon is van olyan terület, ahol ezt alkalmazzák – pl. Csököly - ilyen népviseletben járnak, és Japánban is. De azt kell hogy mondjam, hogy és miért ne létezhetne vörös gyász? Miért ne lehetne kék gyász? Én azt gondolom, hogy a hangulatokat nagyon is jól meg lehet ezekkel a történetekkel fogni és én nagyon szeretem azt, hogy Mariann elvonatkoztatva indul neki ennek a leckének. Három disznó. (szőke-hegyi)
értékelés:

Hozzászólások

köszi!
igen, az idégzet eredetére én is rájöttem :-)

Köszönöm, GG! :-)
Tegyük hozzá, hogy a "Brian élete (The Life Of Brian)"-ból idéztem...

Brian: Ti mind egyéniségek vagytok!
Tömeg: Igen! Mi mind egyéniségek vagyunk.
Brian: Ti mind különbözőek vagytok!
Tömeg: Igen! Mi mind különbözőek vagyunk.
Egy hang a tömegből: Én nem!

Tudom. Nem is hagyom, de valóban olyan elemzéseket kapok, amikben a rám vonatkozó részek többnyire teljesen igazak. Ezt bizton állítom, hisz én már csak ismerem magam. Legalábbis remélem, bár tudok meglepetést okozni még magamnak ;-)
Ez a szép angol szöveget kérhetném magyarul, mert igaz tanultam 6 évig angolt, de az nem jelenti azt hogy tudok. Többnyire csak tanították, de nekem nincs ehez túl sok érzéke, csak amit magam szeretnék, azt jegyzem meg. Erőszakkal nem megy semmi, nálam. Szóval, ha kérhetném tolmácsolj.

Azért ezzel vigyázz, ne hagyd, hogy mások mondják meg, mire gondolsz vagy mit érzel. Akkor sem, ha kényelmesnek tűnik elfogadni.

Brian: You're ALL individuals!
The Crowd: Yes! We're all individuals!
Brian: You're all different!
The Crowd: Yes, we ARE all different!
Man in crowd: I'm not...

:-))

A golyók árnyékai a zsepin végignyúlnának, rátelepedvén mint valami megóvás, védés és emlékezés...
A piros háttérnekem túl piros.

Feketében nem lenne az igazi. Szeretem a szín eket. Portréknál viszont jobban szeretem a fekete-fehért, mert az sokkaljobban kiemeli az ember arcát,de ez más téma.

Camilla: Igaz, hogy a gyász az már nem véres, de ha csak egy fehér zsepit rakok oda akkor nem lenne ilyen hatás. Nem lenne értelme. Szerintem. Nem?
Péter: Ez igazán jól esik, hogy ennyire tetszik, és ilyen hatással van rád ez a kép. Igyekszem segíteni a megértésben.

Eleinte nem volt vele különösebb célom, üzenetem. Ez mindíg később alakul ki, mert valahogy tudatalatt mégis bennem van valami, amit csak azután tudok/próbálok megfogalmazni miután kész a kép és már én is többszőr megnéztem. De van, hogy csak azután jövők rá minderre, miután megkapom az elemzést és rájövök, hogy: tényleg, pont ezt érzem. Ugylátszik mások előbb ráéreznek arra mit gondolok, mit akarok kifejezni egy-egy képemmel, mint én magam. Ez jó és rossz egyben. No, de ez most megint mindegy.
Tehát az üzenet... még nem tudom. Bennem van, de nem tudom megfogalmazni, összeszedni.

(gondolkodom)...

Nem tudom.
Tisztában vagyok vele, hogy kéne valami üzenet, van is benne, csak én nem tudom szavakba önteni.
Most segíts Te?
Mond el Te, mondjátok el Ti, hogy mit mond nektek ez a kép.

(megint gondolkodom)...

Valamit mégis eltudok mondani a képpel kapcsolatban: A sok "vér" a gyász egész friss állapotát akarja bemutatni. A most elvesztést. Egy balest következtében, vagy más tragédia folytán. A gyertya és az üveggolyók pedig, az elvesztés utni emlékezést, tiszteletet szolgálja bemutatni, érzékeltetni.

Nos ennyi lenne.

Hmm, szeretem ezt a képet, szólt Hermann Nitsch és elégedetten dőlt hátra a monitor előtt.

Mariann, kérlek, segíts! Mit akarsz elmondani ezzel a képpel? Mi az üzeneted?

Mariann nekem tetszik az ötlet, azt mondom, hogy a gyász maga, az én értelmezésem szerint már az esemény (tragédia) utáni állapot, amelyben már nem a vér szavát halljuk, hanem az elfogadást gyakoroljuk, tehát valamelyest megnyugszik a lelkünk szépen lassan és emlékké transzformálódnak át zaklatott érzelmeink, tehát emlékképet állítunk,gyászolunk, szomorúságunkban, tehát felvesszük a fekete ruhát pl. mert a lelkünk sötétségbe burkolódzik, -hacsak nem Indiában vagy vhol másutt vagyunk- tehát a vér színe legalábbis ilyen igazán frisspirosban nekem nem a gyász, hanem az ijedtség, meghökkenés, még fel nem fogható állapot jele... tehát kronológiailag máshová vezet, a gyász nem biztos hogy fekete, csak az ijedtségpiros a vérre utaló zsepivel... amúgy bírom az ötleteidet.

Talán ha az árnyékokat hosszabra nyújtottad volna...nekem sok a piros...ugyanez fekete-fehérbe...?

Oké, jogos. Köszi.
Nyugi, az nem vér. :-) Még élek. Nem végtam fel az ereimet, vagy ilyesmi a kép érdekében... és senki másét sem.

Ez nekem így mnagyon durva, a sok vérrel. Szerintem a pzs-n fekete tintával jobb lenne. És dől az egész balra. Meg kár, hogy levágtad a mécses árnyékát. Ezt a sok negatívot csak azért írom, mert amúgy az ötlet kiváló, szerintem ezen érdemes lenne még dolgozni. Jó a golyókon oldalról áteső fény. Azzal is lehetne valahogy játszani, hogy a fény ne mindenhova egyenletesen essen. Szóval ebben van kraft csak még kéne kicsit csiszolni. Szerintem.

Új hozzászólás