Ágnes nyomában lépkedve.
Ha teheted, az Amerikai pszichot olvasd el Tamás. Vagy legalább kezdj bele. Sokat gondolkodtam ezen az esztétizáló akton. Értem, mit akarsz mondani, de úgy gondolom, hogy valamiféle formát mindenképpen adni kell egy képnek, és itt most nem is igazán erről a képről beszélek, hanem fogalmilag mondom, hogy az esztétizáló akt fogalma bár értelmezhető, de pontosításra vár, mert azt hiszem, hogy esztétikai keretek nélkül nincs tartós alkotás, tehát talán jobb, ha azt mondjuk, klasszikus akt. Valahogy azt gondolom, hogy minél jobban elrugaszkodunk adott kor normáitól, annál inkább fontos, hogy a kép frappáns és kikezdhetetlen legyen, mert ha a mondanivaló, azaz a kép tárgya eleve meghökkent, tabukat dönt, határokat feszeget, új irányokat keres, akkor ha a forma is ezt teszi, akkor a néző könnyen azt mondhatja, hogy engem ez nem érdekel, mert öncélú. Mapplethorpe jár az eszemben példaként, hogy a hökkentő témaválasztásait a nagyon is erős minőség és formaválasztás legitimálja, ezért bár kényelmetlen, bár akár fel is háborít, de mégis igaz és elutasíthatatlan a formai rend miatt. Ez igaz Witkinre is.
Jó, hogy Mapplethorpe-ot említed. Éppen az ő képeit tartom az esztétizáló akt egyik iskolapéldájának. Amúgy, nem tudom, manapság ki és miért tartja akár csak meghökkentőnek is.
Az, hogy engem ez a stílus nem érdekel, nem értékítélet, csak egy rám vonatkozó tényközlés. A Witkintől meg egyenesen feláll a szőr a hátamon. Megint nem azért, mert nem jó, hanem mert nagyon idegen tőlem az extremitásoknak a gyűjtése. Nálam Arbus a határ.